بهترین فیلم های خارجی

بهترین سریال های کاراگاهی جدید که باید ببینید!

سریال های کارآگاهی از پرطرفدارترین ژانرهای سریال سازی در دنیاست که نمونه موفق آن را می توان سریال برکینگ بد دانست. در این سال ها انواع و اقسام سریال ها و فیلم های سینمایی در ژانر معمایی و کارآگاهی ساخته شده است که با توجه به پیچیده بودن آنها، افراد زیادی به آنها علاقه مند شده اند. معمولا در این نوع سریال ها، یک بدمن باهوش و یک کارآگاه باهوش داریم که با یک کارآگاه باهوش به جدال می پردازند. در این مقاله قصد داریم بهترین سریال های کاراگاهی جدید که باید ببینید را به شما معرفی کنیم.

بهترین سریال های کاراگاهی

کاراگاه ها در اوج شباهت، تفاوت‌های زیادی با هم دارند. زمین بازی برخی از کاراگاه‌ها اتاق بازجویی و برخی دیگر سلاطین بی‌بدیل صحنه جرم هستند. بعضی از آن‌ها اسلحه به دست به دنبال مدرک هستند و بعضی فقط فکر می‌کنند تا به نتیجه برسند. لیست زیر ترکیبی از تمام این تفاوت‌های جذاب را در خود دارد.

۱٫ سریال Sherlock بهترین سریال های کاراگاهی

blank

کاراکتر اولیه شرلوک هلمز به عنوان یک اثر شاخص در بین تمام کاراگاهان شناخته می‌شود. صحبت کردن از بهترین سریال های کاراگاهی بدون گفتن نام شرلوک غیر ممکن است. در سال‌های گذشته هم شاهد ساخت فیلم‌ها وسریال‌های مختلف در مورد این شخصیت جذاب بوده ایم اما همه ما موافقیم که سریال Sherlock ساخت کانال BBC بدون شک بهترین اثر در مورد این کاراگاه است.

ایده اولیه این سریال بسیار ساده است؛ آوردن شرلوک هلمز مشهور به دنیای مدرن. قبل از پخش این سریال در سال ۲۰۱۰، تصور همه ما از شرلوک هلمز یک کاراکتر قدیمی مثل پوآرو بود. هر چند که این آثار برای نسل قبلی بسیار جذاب و از لحاظ ساخت، بسیار دوست داشتنی بودند اما مخاطب امروزی نمی‌توانست به خوبی با آن ارتباط برقرار کند.

عملکرد این سریال از همان قسمت‌های اول مورد توجه بینندگان قرار گرفت و دنباله آن ساخته شد. تا سال ۲۰۲۳ تنها ۴ فصل ۳ قسمتی و ۱ قسمت ویژه از این سریال ساخته شده است. سریال شرلوک توانسته است امتیاز ۹٫۱ از Imdb و ۷٫۸ از راتن تومیتوز دریافت کند.

۲٫ کاراگاه واقعی (True detective)

blank

سریال True detective به انتخاب بسیاری از سایت‌های مشهور در حوزه فیلم و سریال مثل متاکریتیک در بین بهترین سریال های کاراگاهی قرار گرفته است.

این سریال در سبک آنتولوژی ساخته است؛ یعنی داستان هر فصل در قسمت آخرش به پایان می‌رسد و فصل جدید با داستان و تیم بازیگری جدید به کار خود ادامه می‌دهد. همین است که هنر کارگردان آن را به خوبی نشان می‌دهد.

فصل اول سریال متیو مکانهی و وودی هارلسون را در نقش دو کاراگاه به تصویر میکشد که درگیر حل پرونده‌ای ۱۷ ساله هستند. این فصل در ۲ خط زمانی در جریان است که باعث می‌شود بینندگان آن تمام اطلاعات ممکن را دریافت کنند.

امتیاز Imdb سریال True detective در مجموع ۸٫۹ و در راتن تومیتوز ۷۷ است. همچنین متاکریتیک امیتاز ۸۷ را به فصل اول این مجموعه داده است.

۳٫ سریال The X-files

blank

یکی از به یاد ماندنی ترین سریال‌های تاریخ، سریال پرونده‌های ایکس است که به روایت داستان فاکس مولدر و دینا اسکالی می‌پردازد. این دو کاراگاه مسئولیت حل پرونده‌هایی را دارند که هیچکس دیگری توانایی حل آن‌ها را ندارد و در این مسیر با انواع چالش‌ها روبرو می‌شوند.

قسمتی از FBI که مولدر و اسکالی در آن مشغول فعالیت هستند، X-files نام دارد و مسئول حل مسائل غیرممکن، ماورا طبیعه و غیر طبیعی است. این ۲ نفر با همکاری هم قرار است پا به مسیری بگذارند که به کشف اسرار موجودات فضایی، توطئه‌های حکومتی و البته فرقه‌های خطرناک و مراسم‌هایشان می‌انجامد.

با وجود این که این سریال کاراگاهی به نسبت قدیمی است و بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ پخش شده است اما همچنان جزو آثار شاخص در این زمینه به شمار می‌رود. امتیاز ۸٫۶ از Imdb و ۷۴ از راتن تومیتوز به خوبی این حقیقت را نشان می‌دهد.

۴٫ Person of interest؛ از بهترین سریال های کاراگاهی

blank

کمی چاشنی علمی تخیلی در کنار کاراگاهی و اکشن همیشه بهترین نتیجه‌ها را دارد. سریال مظنون بهترین مثال برای این اصل است. مسیر کلی این سریال سعی در طرح یک سوال بزرگ دارد؛ اگر می‌دانستیم که چه جرم‌هایی در حال انجام است، آیا به همین سادگی می‌توانستیم آن را متوقف کنیم؟

داستان Person of interest حول محور یک پروژه سری پیش می‌رود که قرار است با کمک هوش مصنوعی، حملات تروریستی را پیشبینی کند. زمانی که مسئول این پروژه کشته می‌شود، دانشمند دیگری به نام هارولد فینچ که جزوی از این پروژه بود تصمیم می‌گیرد تا با کمک آن رفتار شهروندان را بررسی کند تا از وقوع جرایم جلوگیری کند. سنگ اندازی دولت در مسیر او و ممانعت از انجام این کار باعث می‌شود تا هارولد فینچ شخصا دست به کار شود.

سریال مظنون یک ایده منحصر به فرد است و به همین خاطر جزو بهترین سریال های کاراگاهی قرار می‌گیرد. این سریال توانسته است امتیاز ۸٫۵ را از Imdb کسب کند.

۵٫ Jonathan Creek

blank

جاناتان کریک یک کاراکتر انگلیسی است که به خاطر مهارت‌های خاص شعبده بازی خود در حل پرونده‌های جنایی به پلیس کمک می‌کند. چیزی که جاناتان کریک را به یک سریال کاراگاهی کلاس بالا تبدیل می‌کند، آشنایی او با انواع توهم، تردستی و البته تفکر منطقی است.

با وجود این که کریک یک کاراکتر خاص است، اما اضافه شدن مشکلات ماورا طبیعه هم باعث به دردسر افتادن او می‌شود تا داستان خسته کننده نشود. این روند خوب، کاراکتر جذاب و کشش مناسب داستان باعث شده است تا ساخت آثار مربوط به او همچنان ادامه داشته باشد.

۶٫ Lucifer

blank

چه میشد اگر روزی شیطان از سلطنت کردن بر جهنم خسته می‌شد و برای تعطیلات به لس آنجلس می‌آمد؟ یا اگر تمام تصوراتی که از ارباب جهنم داشتید اشتباه در می‌آمد؟ شاید حتی او در تعطیلات به شخصی هم علاقمند می‌شد و به خاطرش به یک کاراگاه کمک می‌کرد.

داستان لوسیفر کم و بیش همین است اما بعد از آشنا شدن با فضای سریال در قسمت های اول، خواهید دید که چرا این سریال به لیست بهترین سریال های کاراگاهی راه یافته است. البته همانطور که در نقد سریال لوسیفر گفته ایم، هیچ سریال بی نقص نیست اما مزایای برخی از آن‌ها از معایبشان بسیار بیشتر است.

۷٫ Mentalist

blank

منتالیست به گفته خود سریال به شخصی گفته می‌شود که “از تیزهوشی، هیپنوتیزم یا تلقین‌های ذهنی بهره می‌برد. یک استاد در کنترل افکار و رفتار.”

همین توضیح کوتاه کافیست تا با پاتریک جین آشنا شویم. او یک منتالیست است که در حل پرونده‌ها به اداره تحقیقات کالیفرنیا کمک میکند. هدف او از این کار دستگیری Red John است که همسر و فرزند جین را به قتل رسانده است تا درس عبرتی برای او باشد.

تفاوت خوبی که باعث شده است این سریال جزو بهترین سریال های کاراگاهی باشد، نوع برخورد پاتریک جین است. او در حال تعقیب و گریز و تیراندازی های مکرر نیست. او باهوش است و از این هوش برای دستگیری مظنونین خود استفاده میکند. روش‌هایی که او استفاده می‌کند نه تنها برای مخاطب، بلکه برای همکاران خود هم جذاب است و سایمون بیکر به خوبی توانسته است کاراکتر پاتریک جین را به مخاطب معرفی کند.

۸٫ The Blacklist؛ از بهترین سریال های کاراگاهی

blank

لیست سیاه جزو قدیمی ترین سریال های کاراگاهی در حال پخش است که نزدیک به ۱۰ سال قدمت دارد. کاراکتر اصلی این سریال که ریموند ردینگتون نام دارد جزو باهوش‌ترین مغزهای متفکر دنیای خلافکاری تلویزیون است که اطلاعات بسیار خاص و پر اهمیتی هم در اختیار دارد.

فصل اول سریال با تسلیم شدن ردینگتون شروع می‌شود. او در قبال ارائه اطلاعات خود به FBI به دنبال مصونیت کامل است و تنها با الیزابت کین روی این اطلاعات کار خواهد کرد. با توجه به تازه کار بودن الیزابت کین، به نظر می‌رسد که ردینگتون هدف دیگری در سر دارد اما وقتی در پایان این فصل همه چیز مشخص می‌شود، نقاط مختلف به هم وصل می‌شوند و نقشه هوشمندانه ردینگون انجام می‌شود.

سریال Blacklist پیچ های داستانی فراوان و لحظات شگفت آور زیادی دارد. این لحظات در ترکیب با بازی خوب بازیگران باعث شده است تا این سریال به خوبی بتواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند. این سریال توانسته است امتیاز ۸ از Imdb و ۹۱ از راتن تومیتوز را به دست بیاورد.

۹٫ Elementary

blank

یک مورد دیگر از لیست بهترین سریال های کاراگاهی ما مربوط به شرلوک هلمز در دنیای مدرن است. شرلوک در این سریال به عنوان یک معتاد سابق به تصویر کشیده شده است که به خاطر مسائلی به منهتن مهاجرت کرده است. او به خاطر اصرار پدر پولدارش یک همراه همیشگی دارد تا به او در پاک ماندن کمک کند. این شخص دکتر جوان واتسون (Joan Watson) است که یک جراح سابق است و به خاطر از دست دادن یک مریض در تلاش است تا به نوع دیگری به دیگران کمک کند.

همراهی این دو نفر و کمک کردن به حل پرونده های پلیس در کنار سر و کله زدن با جیمی (Jaime) موریارتی (با بازی ناتالی دورمر) بیشتر ماجراهای شرلوک و واتسون را شکل می‌دهد. راتن تومیتوز امتیاز ۹۵ و Imdb امتیاز ۷٫۹ را به این سریال داده است.

۱۰٫ Luther

blank

اگر معیار شما برای انتخاب بهترین سریال های کاراگاهی، تعقیب و گریز زیاد باشد، لوتر جزو اولین انتخاب‌های شماست. این سریال در مورد یک کاراگاه قوی با مشکلات قدیمی فراوان عمیق است که پرونده‌هایی خطرناک و گاها ترسناک را دنبال می‌کند. مفاهیم تاریک و عمیقی که این سریال دنبال می‌کند معمولا در مورد قتل، آزار جنسی و بیماری‌های روانی است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا